Történelem
  5. Honfoglalás és államalapítás
  6. Virágzó feudalizmus gazdasága Ny-Eu.-ban 10-15 sz.-ban
  7. A feudalizmus megszilárdulása a 12.-13. században
  8. A rendi monarchia kialakulása Angliában és Franciaországban
  9. Magyarország az Anjouk korában (Károlya Róbert és Nagy Lajos Idején)
  10. Hunyadi Mátyás és a központosított rendi monarchia
  letöltés (.doc)
  Vissza
  Főoldal

 

9. Magyarország az Anjouk korában (Károlya Róbert és Nagy Lajos Idején)

1301 az Árpádház kihalás (III. András halála) idején Mo-n a politikai hatalom a nagybirtokos kezébe kerül, akik területeiken az uralkodói hatalmat is gyakorolják, ezért kis királyoknak is nevezzük.

- Csák Máté Felvidék nyugati része
- Aba Amadé   Felvidék keleti része
- Borsa Kopasz   Alföld
- Köszegi Henrik   Dunántúl

A trónért harcok indulnak, a trónharcok győztese, az Anjouk nápolyi ágából származó Károly Róbert, aki az egyház támogatásával és a firenzei bankházak pénzével érkezik Mo-ra. Eleinte az ország kis része van a kezében, az első nagy győzelmet 1312 rozgonyi csatában a kassai polgárok segítségével aratja az Abák ellen. Károly R. sorba veri a kiskirályokat, az ország egésze 1321.-ben Csák Máté halálával kerül kezébe. Károly R. legfontosabb feladata, a királyi hatalom gazdasági megteremtése, ugyanis a birtokok jövedelme nem fedezi a kötségeket. Legfontosabb jövedelem forrása a regalék, az-az a királyi jogon szedett jövedelmek.  Bánya regálé a legfontosabb, ezen belül a nemesfém bányászati monopóliumok. A bányászok a nemesfém 10%-át urbura fejében befizettek a kincstárnak. Az uralkodó ennek 1/3-át a földbirtokosoknak adta, hogy érdekelté tegye a bányanyitásban.

A másik jelentős jövedelem regálék, a nemesfém beváltási monopólium, vagyis nemesfémet beváltani csak a kincstárban lehetett, 30-40 % levonásával. Jelentős jövedelmet biztosított a 1/30 vám, a kivitt vagy behozott termékek árának a 3.33 %-a volt a külkervám.

Legmodernebb jövedelem forrása, a kapuadó volt, melyet jobbágy portánként szedtek.
Károly R. igyekezett Mo. külpolitikai helyzetét is megszilárdítani, ezt szolgálta az 1335.-ös visegrádi királyi találkozó. Mo., Cz., LO. Részvételével.
Célja: Bécset megkerülő kereskedelmi útvonal kialakítása nyugat felé, ez sikerül Brünnön keresztűl. Másik eredmény, megállapodnak III. Kázmér LO. Királlyal, hogyha ő törvényes fiúutód  nélkül hal meg, a lengyel trónt Károly R. és utódjai örököljék.

Károly R. tehát egy gazdaságilag megerősödött országot hagy fiára Nagy Lajosra 1342-1382, aki a Károly Róbert teremtette gazdasági alapokon hódító külpolitikát folytat. Náplyt többször is elfoglalja, de megtartani nem tudja.
Nagy Lajos elfoglalja Bg-t Kázmér 1370.-es halála után Nagy Lajos örökli a lengyel trónt, így LO és Mo. perszonálunióba kerül.

Háborúihoz Nagy Lajosnak szüksége van a nemesség támogatására, ezért 1351-es törvényéibe felújítja az aranybullát, ősiség, kilenced, egy és ugyanazon nemesi szabadság elve.

Ősiség: Nemesi birtokok elidegeníthetetlenek.
kilenced:   Megszabja a jobbágytól beszedhető termény adó minimumát. 
Nemesi szabadság elve:   a nemesség és a bárók jogilag egyenlők.